Bankovní produkty

Nejběžnějšími finančními produkty na našem trhu jsou bankovní produkty, např. spořicí účet a termínovaný vklad.

Lidé dávají přednost jistotě. Proto většina majetku českých domácností leží v bankách. Lidé mají představu jistého zhodnocení, případně, že o své peníze nepřijdou. Jistota je ale jen fiktivní. Ve skutečnosti naprostá většina finančních domů nabízí jistotu jedinou – jistotu ztráty.

V průměru jsou nejblíže k úrovni inflace v ČR termínované vklady. Nad mírou inflace pak mohou být produkty, které jsou uzavírány na delší než jednoletou periodu, přičemž nejvyšší úrokovou sazbu banky nabízejí u vkladů na pět či více let. Tím roste riziko, že inflace v průběhu trvání vkladu vzroste i nad úroveň nabízených sazeb.

Na druhém místě, i když velice nepatrně, jsou vkladní knížky a hned za nimi spořicí účty. Ty sníží znehodnocení peněz průměrně o polovinu. K běžným účtům se není třeba vyjadřovat. Jejich účel není spořit, ale poskytovat hotovost k běžnému životu. Rozhodně by na něm neměly zůstávat dlouhodobě velké finanční sumy.

Výhody a nevýhody

Peníze v bance jsou garantované Fondem pojištění vkladů. Tento fond od roku 1995 vyplatil přes 39 mld. Kč klientům dvanácti zkrachovalých bank a čtyř kampeliček. Ve stejném období přijal kolem 46 mld. Kč. Z toho vyplývá, že aktuálně disponuje částkou kolem 7 mld. Kč. Pokud by zkrachovala některá z větších bank, musel by zasáhnout stát. (jen pro informaci: čistý zisk KB v roce 2013 je 12,5 mld. Kč).

Nicméně peníze ležící na vašem účtu mají jednu velkou výhodu. Můžete si je kdykoliv vyzvednout. Avšak tím výčet výhod končí. Úrok, který je s takovými penězi spojen, je zpravidla velmi nepatrný. Navíc, snadná dostupnost těchto prostředků zároveň způsobuje, že má člověk sklon je občas používat. Výsledkem bývá, že peníze se nerozmnožují, spíše naopak – ubývají.

Nejhorší co můžete udělat, je nechat peníze jen tak ladem na kontě. To je plýtvání. Vaše peníze by vždy měly pracovat. Měli byste přemýšlet o penězích jako o vašich zaměstnancích. Také byste nechtěli, aby vaši zaměstnanci jen tak seděli. Tak to nedělejte ani s vašimi penězi. Ani v té nejhorší ekonomice neexistuje omluva pro to, když strkáte peníze do matrace.

Pokračovat na státní dluhopisy

Ptejte se

  Vaše jméno – stačí křestní (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Předmět

  Vaše zpráva

  Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle podmínek GDPR. Podmínky – GDPR k nahlédnutí

  Facebook